Projectoproepen Digitale Kloof
Vandaag is ICT niet uit onze levens te denken. 80% procent van de Belgische internetgebruikers tussen 16 en 74 jaar gaat dagelijks online om sociale netwerksites te bezoeken, te e-mailen, te solliciteren, informatie te raadplegen, enzovoort. Mensen insluiten in de digitale samenleving is dan ook een manier om hen maatschappelijk te integreren. De kansen die ICT biedt, zijn heel uiteenlopend: door een betere kennis en gebruik van ICT verhogen je kansen op de jobmarkt, heb je meer toegang tot diensten en informatie en kan je deel uitmaken van de samenleving.
Met deze oproep wil de Staatssecretaris voor Maatschappelijke Integratie publieke en private en publieke organisaties stimuleren om ICT in te zetten om mensen zowel professioneel als sociaal te activeren en samen te werken om de meest uitgesloten groepen te bereiken zodat zij mee kunnen profiteren van de voordelen die de digitale wereld biedt.
Een duurzame en kwaliteitsvolle job is nog altijd de beste remedie om armoede te bestrijden. Het uitgangspunt van professionele activering is om mensen alle kansen te geven om de weg naar de arbeidsmarkt te vinden. De digitale kloof vormt daarbij vaak een struikelblok. Het zoeken naar en solliciteren voor een job gebeurt bijvoorbeeld voor een groot deel online. Daarnaast gaan vele werkgevers ervan uit dat hun werknemers minstens over basis ICT-vaardigheden beschikken, wat bij mensen die verder van de arbeidsmarkt staan niet steeds het geval is. Heel wat onder hen vinden niet meteen aansluiting bij de beschikbare ICT-cursussen: deze zijn niet op hun maat, ze hebben drempelvrees, missen het vertrouwen in hun eigen kunnen of zien het nut ervan niet in. En dit terwijl ICT net heel wat troeven kan bieden. Daarenboven moeten OCMW-cliënten zich binnenkort verplicht inschrijven bij de VDAB, ACTIRIS of FOREM. De staatssecretaris wil hen dan ook in staat stellen om dat doen en hen leren hoe ze zich kunnen inschrijven op de website, hun dossier van de RVA kunnen raadplegen, leren solliciteren, een goede motivatiebrief schrijven,... We willen mensen professioneel activeren, maar hen daar dan ook bij begeleiden.
De oproep richt zich ook op sociale activering en maatschappelijke inclusie. Zo wil de Staatssecretaris dat OCMW-cliënten digitale basisvaardigheden opdoen waarmee ze ook in hun dagelijkse leven voordeel kunnen doen zoals hun dossier bij het ziekenfonds raadplegen, de openingsuren van de gemeente of het lokaal dienstencentrum opzoeken, e-mails versturen in plaats van brieven te versturen met de post of te telefoneren naar dure dienstverleningslijnen.
De organisaties die zulke vormingen geven, bereiken vaak niet de precairste doelgroepen. Neem bijvoorbeeld bibliotheken: sommigen hebben wel degelijk een goed aanbod, maar de drempel voor een persoon in armoede om naar de bibliotheek te gaan is vaak veel te hoog. Of de opleidingen van vormingsinstellingen zijn nog te moeilijk, waardoor mensen afhaken. De OCMW’s kennen en bereiken dit publiek wel, maar zij hebben niet altijd de digitale kennis, de tijd of de middelen om hun cliënten te helpen aan de computer.
Daarom wil de Staatssecretaris voor Maatschappelijke Integratie samenwerkingen aanmoedigen tussen OCMW’s en deze organisaties. Samen kunnen ze, elk vanuit hun eigen expertise, bruggen slaan en sterke projecten opzetten voor de mensen in armoede.
